www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Czarnogóra Bałkany I
  Kotor  

Czarnogóra

W głębi Zatoki Kotorskiej znajduje się Kotor - miasto i port. Był to w dawnych czasach port bogaty, silnie związany z Wenecją. Starożytni Grecy założyli tu osadę Acruvium w średniowieczu nosiła ona nazwę Catarum. Słowianie zmienili nazwę miasta na Kotor.

Kotor leży na krańcu zatoki, u podnóża legendarnego Lovcenu. Krętymi serpentynami wspinamy się na szczyt Lovcenu (1816 m n.p.m.), o którym legenda mówi, że był niegdyś siedzibą bogów. To malownicze miasto, pomniejszone przez otaczające je góry, które opadają w dół ku podobnej do fiordu zatoce. Tu morze sąsiaduje z górami. Zestawienie wysokich gór w bezpośrednim sąsiedztwie morza wzbudza zachwyt. Miasto otoczone grubymi murami obronnymi wspina się wzwyż urwistymi zboczami Lovcienu, jak gdyby przytłoczone jego potężnym masywem.

Czarnogóra Kotor to przepiękne, zabytkowe miasto zbudowane z jasnego kamienia, otoczone potężnymi murami obronnymi. Najpiękniejszą częścią Kotoru jest Starówka. Plątanina uliczek z wyślizganego kamienia i placów z licznymi świątyniami. Pełne czaru są tu różowo-kremowe ulice, fosy i zawrotnie wysokie fortyfikacje. Stare miasto (uznane za zabytek UNESCO) otoczone potężnymi murami obronnymi - romańskie, gotyckie, renesansowe, barokowe domy, zabytkowe cerkwie i kościoły usytuowane przy staromiejskich nieregularnych rynkach i wąskich, krętych uliczkach. Potężne mury obronne Kotoru, łączą się z potrójnymi murami obronnymi twierdzy św. Jana (Iwana) (grubość do 10 m., wysokość do 20 m.), usytuowanej na Samotnym wzgórzu (260 m.). Jest to najlepszy punkt widokowy. Do Starego miasta prowadzą trzy bramy z XVI wieku. W kościele św. Mihovila możemy podziwiać malowidła z XIV wieku, w lapidarium kamienne pomniki i zabytki starożytne z IX - XI w., katedra św. Tripuna z XII w. ze słynną płaskorzeźbą przedstawiającą żywot św. Tripuna, patrona miasta. Katedra w Kotorze przechowuje w skarbcu krzyż, którym błogosławiono wojsko polskie króla Jana III Sobieskiego przed bitwą pod Wiedniem.

# Tivat      

Czarnogóra Tivat - bajkowe miasteczko, nad czystym morzem, u podnóża góry Lovcen. Wykopaliska greckie i rzymskie. W zatoce Tivatski zaliv pozostałości zatopionej osady. Polecam Pensjonat "Zlato Sidro".

~:~


Autor: Katarzyna Kemus

Podróże

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści