www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Serbia Bałkany I
  Serbia  

Serbia

# Singidunum      

Singidunum to dawna nazwa Belgradu. Herodot, grecki historyk wspomina o scytyjskiej osadzie handlowej, położonej u zbiegu Sawy i Dunaju.
W IV-III w. p.n.e. Celtowie założyli tu osadę Singidun, którą w I w. p.n.e. zdobyli Rzymianie. Tu urodził się cesarz rzymski Jowian. Miasto posiadało piękne budowle, place, baseny kąpielowe, posagi i pomniki-ołtarze ofiarne jak np. Herosa i Jupitera.

Po Rzymianach władali tu Gotowie, Awarowie, Bułgarzy, Węgrzy i Bizantyjczycy. W 1248 król Dragutin założył tu stolicę Serbii. W 1521 miasto zdobywają Turcy i opuszczają dopiero w 1867 roku. Jeszcze dzisiaj można znaleźć tu kręte wąskie uliczki pokryte tureckim brukiem.

# Wpływy      

Linia podziału wpływów wschodu i zachodu, przebiegająca mniej więcej od Belgradu do Kotoru, stanowiła przez wieki granicę pomiędzy wschodnią a zachodnią kulturą średniowiecznej Europy. Tereny na zachód od tej linii pozostawały pod wpływem stylu romańskiego oraz gotyckiego, na wschód zaś objęte były kulturą bizantyjską.

Belgrad

# Belgrad      

W ciągu następnych stuleci, a zwłaszcza w XIX w. miasto rozrosło się w kształcie wachlarza - niczym stary Rzym: na 7-miu wzgórzach oraz w 7-iu dolinach. Później stały się one dzielnicami miasta.

Belgrad jest stolicą Serbii. Miasto znajduje się na południowej krawędzi Karpat, w miejscu, gdzie rzeka Sawa wpada do Dunaju. Rzeki te spajały miasto z Europą Środkową. Wzdłuż spławnych rzek powstawały szlaki handlowe.

~:~


Autor: Katarzyna Kemus

Podróże

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści