www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Czarnogóra Bałkany I
  Sveti Stefan  

Czarnogóra

Sveti Stefan, unikalne miasteczko - hotel w pobliżu Miloczeru, dawnej rezydencji królewskiej. Sveti Stefan usytuowany jest na kamiennej wysepce o średniowiecznej, śródziemnomorskiej architekturze, połączonej z lądem wąską piaszczystą mierzeją. Ten kompleks turystyczny z kompletnie zachowaną urbanistyką starej miejscowości, zwany jest wyspą artystów.

Sveti Stefan był niegdyś punktem obronnym przed atakami piratów. W 1952 r. dla mieszkańców wyspy zbudowano nowe domy na nabrzeżu. W latach 1955 - 60, osiemdziesiąt oryginalnych kamiennych domków odrestaurowano, a całą wyspę przekształcono w ekskluzywny hotel z dwoma tarasami nadmorskimi.

CzarnogóraKażdy budynek jest oddzielnym, niepowtarzalnym i luksusowym apartamentem. Domy nie mają numerów, lecz romantyczne nazwy "Pod kwiatem pomarańczy", Pod rozgwiazdą morską". Jest to jedyny tego rodzaju kompleks hotelowy na świecie.

Na wyspie piętrzą się kamienne domki kryte czerwonymi dachami, malowniczo kontrastujące z granatowym morzem. W najwyższej części wyspy, cerkiewka św. Stefana z XV w. Dookoła mury obronne z XV-XVI wieku. Przy bramie znajduje się cerkiewka św. Przemienienia. Zachwycają wąziutkie i kręte uliczki z kamiennymi schodami, studnie, miniaturowe tarasiki, placyki. Na dole ciemnogranatowe morze obmywa mury wysepki.

~:~


Autor: Katarzyna Kemus

Podróże

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści