www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Francja Paryż II
  Wieża Eiffla  

Ponad 300 metrowa wieża Eiffla została zbudowana w setną rocznicę wybuchu Rewolucji, na Wystawę Światową w 1889 r., według projektu nie artysty czy architekta tylko inżyniera Gustave'a Eiffela (1832-1923). Wieża jest czynna od 9.00 do 24.00. Na wysokości 57, 115 i 274 m. znajdują się platformy widokowe. Wejście po schodach kosztuje ok. 4 euro, wjazd windą na II piętro ok. 8 euro, a na szczyt ok. 11 euro. Zwyczajem stało się, że znane gwiazdy z filmu i TV deklarują sobie wzajemną miłość na szczycie wieży.
Wieża Eiffla

Koronkowa i eteryczna, o lekkiej konstrukcji, waży 7 tyś. ton. Wykonana została ze stali i odlewów żeliwnych w ilości 12 tyś, połączonych 2.5 milionami nitów. Mimo olbrzymich rozmiarów nacisk wieży na 1 cm. kw. gruntu nie przekracza 4 kilogramów. Nawet podczas silnej wichury jej szczyt wychyla się od pionu najwyżej o 12 cm, a różnice temperatury powodują zmianę wysokości wieży w granicach 15 cm. Na jednorazowe malowanie zużywa się 35 ton farby.

Malowanie Wieży Eiffla
Malowanie Wieży Eiffla

Umysł Emocje jakie wzbudzała      
Stanowiła innowację w XIX-wiecznej architekturze Paryża. Miała wielu przeciwników protestujących przeciwko nowatorskiemu zamysłowi postawienia jej, który stanowił zaprzeczenie reguł architektury klasycznej m.i. Alexandre Dumas syn (1842-1895), czy Guy de Maupassant (1850-1893). Po ukończeniu, wieża wzbudziła entuzjazm. Apollinarire i Jean Cocteau poświęcili jej poematy. Jej miniaturki stały się ulubionymi pamiątkami z Paryża.

~:~


Autor: Katarzyna Kemus

Francja

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści