www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Francja Paryż II
  Marguerite Duras  

Na paryskim cmentarzu Montparnasse pochowana jest Marguerite Duras, pisarka, która jako jedna z nielicznych kobiet w tamtych czasach, miała i potrafiła wyrażać własne zdanie.

Marguerite Duras

Jej fascynująca historia życia rozpoczęta w 1914 r. na przedmieściach Sajgonu, we francuskich Indochinach, przybliżona została m.i. w jej mini-powieści "Kochanek", za którą otrzymała Nagrodę Goncourtów. Uważała, że przyjdzie czas, gdy nie będziemy musieli się bronić, ukrywać za wysokimi murami, które sami budujemy, by czuć się bezpiecznie.


Marguerite DurasMarguerite Duras Pisała: "...Poprzednio powiedziałam o jasnych, jawnych okresach. Tu mówię o nie wyjaśnionych okresach młodości, o ukrywaniu niektórych uczynków, uczuć, zdarzeń. Zaczęłam pisać w środowisku silnie narzucającym pruderię.... widzę, że wszystkie drogi stoją otworem, że nie będzie już tam murów, że pisarstwo nie będzie już skrępowane w swym powstawaniu, w odtwarzaniu siebie, że jego fundamentalne prawo do mówienia rzeczy wstydliwych będzie uszanowane...".

~:~


Autor: Katarzyna Kemus

Francja

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści