www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Francja Paryż II
  Napoleon Bonaparte  

Napoleon Bonaparte

Napoleon Bonaparte z Ajaccio na Korsyce (1769-1821) był synem szlachcica, adwokata. Do historii i legendy przeszedł jako jedna z najwybitniejszych postaci, bohater ludzkości. Wysławił się w dziedzinie militarnej, politycznej, ustawodawczej i organizacyjnej. Uważany przez wielu za geniusza (IQ Napoleona wynosiło 145). Dokonał rewolucji w sztuce wojennej, stworzył Kodeks praw, na którym do dzisiaj opiera się prawie całe ustawodawstwo europejskie, unowocześnił szkolnictwo, zlikwidował resztki feudalizmu w Europie, ale przywrócił nieludzką instytucję niewolnictwa w koloniach.
Przyjaźnił się z Józefem Sułkowskim. W Italii utworzył Legiony Dąbrowskiego. W latach 1806-1807 cesarz pobił naszych zaborców, co zaowocowało powstaniem Księstwa Warszawskiego.

Umysł Talent Militarny      
Swój wielki talent militarny ujawnił, w dobie rewolucji francuskiej. Został generałem w wieku 25 lat. W roku 1796, był już znany w całej Europie. Podbił Egipt i Syrię. Wojny Napoleona, przez długi czas to ciąg sukcesów, przerwanych jedynie porażką Francji w bitwie morskiej z Anglikami pod Trafalgarem.
Umysł Cesarz      
W roku 1804 został ogłoszony cesarzem. Koronował się na króla Włoch. Dzięki wygranym wojnom w latach 1800-1807 przeciw mocarstwom Austrii, Prusom i Rosji stworzył największe imperium zachodnie od czasów starożytnego Rzymu.
Umysł Na wyspie      
Imperium Napoleona runęło w latach 1813-1814, gdy cała sprzymierzona Europa wystąpiła przeciw cesarstwu. Został uwięziony najpierw na śródziemnomorskiej, górzystej wyspie Elbie, a po udanej ucieczce i klęsce pod Watrloo, na atlantyckiej wyspie Św. Heleny.
Umysł Dzieci      
Miał troje dzieci. Jedno (Franciszek, Karol Bonaparte ur.1811 r.) z drugą żoną, austryjaczką Marią Ludwiką Habsburg (pierwszą żoną była Józefina Beauharnais), drugie z Eleonorą Denuelle de la Plaigne. Trzecim jego dzieckiem był syn Aleksander Colonn - Walewski (ur. w 1810 r.), (przyszły minister spraw zagranicznych Francji w okresie rządów Napoleona III, do dziś we Francji żyją jego potomkowie), ze związku z Marią Walewską (1786-1817).

~:~


Autor: Katarzyna Kemus

Francja

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści