www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Francja Paryż II
  Pałac  

Pałac wersalski, klejnot klasycyzmu barokowego, to jeden z najczęściej odwiedzanych zabytków we Francji i jeden z największych pałaców w Europie. To rezydencja francuskich Ludwików. Pałac Wersalski uważany jest za symbol władzy absolutnej. To tutaj decydowano o losach ówczesnej Europy.

Ludwig XIV i Molier
Ludwig IV i Molier

Umysł Pałacyk myśliwski      

W 1624 roku Ludwik XIII postanowił zbudować tu pałacyk myśliwski, by móc wygodnie polować w bogatych w zwierzynę lasach. Właściwym twórcą dzisiejszego Wersalu był jednak Ludwik XIV, najbogatszy władca Europy zwany Królem Słońce. Olbrzymim nakładem kosztów rozbudował pałac. Pracowało przy tym 36 000 osób. Trzeba było osuszać bagna, budować drogi, doprowadzać wodę do basenów.

Za czasów Króla-Słońce, kiedy Francja posiadała jedną z najlepszych gospodarek świata, w wersalskim pałacu przebywało 10 000 ludzi. Wersal stanowił centrum artystyczne siedemnastowiecznej Francji. W Wersalu wystawiano żywe i krytykujące ówczesne obyczaje komedie Moliera. W roku 1664 Molier wystawił tutaj po raz pierwszy "Świętoszka".


~:~


Autor: Katarzyna Kemus

Francja

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści