www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Warszawa
  Akordeoniści  

Akordeoniści z Placu Zamkowego
Akordeoniści

Słowo akordeon pochodzi od francuskiego słowa accordéon. Akordeon jest harmonią ręczną. Z prawej strony ma klawiaturę klawiszową lub guziki a z lewej guziki dźwieków basowych i akordów. Często akordeon posiada również rejestry do zmiany dzwięków. Prototyp akordeonu, zbudował w 1822 roku Fryderyk Buschmann. Akordeon we współczesnej postaci skonstruował, w 1829 roku Demain, w Wiedniu.

Przy okazji akordeonu warto wspomnieć o bandoneonie i jego prototypie czyli concertinie. Bandoneon posiada 88 lub więcej guzików i czworokątną obudowę. Concertina ma obudowę sześciokątną. Bandoneon zbudowany został w 1854 roku w Niemczech przez Heinricha Banda. Od jego nazwiska pochodzi nazwa instrumentu. Współcześnie wykorzystywany jest przede wszystkim do grania tanga. Wybitnym wirtuozem bandoneonu był Astor Piazzolla.

Folklor z Luizjany

Harmonia to wspaniały instrument. Uwielbiam koncerty muzyki Zydecajun granej przez Wayne Toups z Luizjany. Jego muzyka będąca mieszaniną rocka i nowoorleańskiego folkloru ma wielu wielbicieli w USA i Kanadzie. Może kiedyś, ta słoneczna i porywająca muzyka, zawita do Warszawy.



W czasie gdy piszę ten tekst przez Luizjanę przeszedł huragan Katrina. Straty w Nowym Orleanie są ogromne. Zdaniem ekspertów, usunięcie wody z miasta będzie wymagało 36 do 80 dni. Według oceny władz huragan Katrina zniszczył 350.000 domów. Około milion ludzi straciło dach nad głową. Szkody, spowodowane przez huragan, szacowane są na około 100 mld dol. Rozmiary strat ludzkich ciągle nie są znane. Mówi się o ponad 10 tys. ofiar śmiertelnych.



~:~


Autor: Krzysztof Drupka

Warszawa

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści