www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Warszawa
  Bitwa pod Pułtuskiem  

Stare Miasto
Żołnierze armii napoleońskiej na warszawskiej Starówce
Bitwa pod Pułtuskiem w 1806 roku

W dniu 09.07.2006 na Pułtuskich błoniach miała miejsce inscenizacja bitwy z kampanii napoleońskiej pod Pułtuskiem. Oprócz bitwy można było zobaczyć obozy wojskowe z początku XIX wieku. W rekonstrukcji wydarzenia wzięło udział około 1500 członków napoleońskich grup rekonstrukcyjnych z Polski, Rosji, Czech, Białorusi, Ukrainy, Litwy, Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii oraz innych krajów, jak również 150 koni.

Sama bitwa pod Pułtuskiem, która miała miejsce 26 grudnia 1806, nie należy do decydujących bitew w wojnach napoleońskich. Była to bitwa bez wyraźnego zwycięstwa. Wojska starły się i rozeszły. Po stronie francuskiej wziął w niej udział 5 korpus marszałka Lannesa i dywizja Gudina (pod dowództwem generała Daultanna) z 3 korpusu marszałka Davouta, w sumie 26.000 żołnierzy. Zadaniem marszałka Lannesa było zajęcie miasta Pułtusk i tamtejszego mostu na rzece Narew. Główne siły francuskie posuwały się w kierunku Gołymina.

Armia rosyjska w sile około 40 000 żołnierzy, dysponująca 120 działami pod dowództwem generała Bennigsena stała właśnie pod Pułtuskiem, o czym Francuzi nie mieli pojęcia. Generał Bennigsen zamierzał pod Pułtuskiem stoczyć decydującą bitwę i rozmieścił swoje dywizje w dwóch liniach na zachód od miasta. Żaden z przeciwników nie był pewien, jakimi siłami dysponuje nieprzyjaciel. Marszałek Lannes nie docenił Rosjan i skierował bez wahania swoje dywizje do szybkiego ataku.

Francuska ofensywa oraz rosyjska kontrofensywa następowały w morzu błota i w nawale śniegu grudniowego. Zacięta walka trwała kilka godzin. Francuzom trudno było utrzymać zdobyte pozycje, a sił im ubywało. Na szczęście dla Francuzów na pole walki w decydującym momencie dotarł generał Daultanne z Pieszą Dywizją Gudina. Bez wahania zaatakował rosyjskie prawe skrzydło. Lannes ponowił natarcie także na swoim kierunku działań bojowych. Armia rosyjska wytrwała. Bitwa około ósmej wieczorem ucichła. Bennigsen obawiając się, że wsparcie francuskie jest wyraźnie silniejsze i wiedząc, że z wyczerpaną armią nie będzie w stanie rano ponownie stawić czoła przeciwnikowi, wydał rozkaz odwrotu i kazał zniszczyć most na Narwi, w wyniku czego Francuzi obsadzili miasto. Bitwa pod Pułtuskiem upamiętniona jest na Łuku Triumfalnym w Paryżu.


~:~


Autor: Krzysztof Drupka

Warszawa

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści