www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Indie Indie
  Stare Delhi  

Purana Kila - mury obronne
Stary fort w Delhi

Jak mówi epicki poemat Mahabharata, najstarsze miasto, położone na terytorium dzisiejszego Delhi, nazywało się Indraprastha. Przypuszczalnie rozwój tego miasta miał miejsce 1500 lat przed Chrystusem. Archeolodzy kopiący przy murach twierdzy Purana Kila - Stary Fort w Delhi, odsłonili ślady starożytnych osiedli, pochodzące z czasów wcześniejszych niż epoka Mauriów. Niektórzy z nich twierdzą, że istniało tu 3500 lat temu miasto Indraprastha, a obecna stolica Indii Delhi jest jednym z najstarszych miast świata.

~:~

Kutb Minar W VIII wieku, w miejscu gdzie dziś stoi Kutb Minar (najwyższy w Indiach 72 metrowy minaret z XII wieku - na zdjęciu obok), radżypucki klan Tomarów założył miasto Dhillika. Różni władcy wznosili na równinie nad Jamuną nowe stolice i nadawali im nowe nazwy, ale i tak po pewnym czasie miasto wracało do swej poprzedniej, pierwotnej nazwy - Delhi (Dilli). Nazwa ta wywodzi się od legendarnego radży Dhilu, który panował w tej krainie jeszcze przed naszą erą.

~:~

Czerwony Fort Na zdjęciu obok widzimy olbrzymi Czerwony Fort, zbudowany z czerwonego piaskowca.
Fort jest świadectwem potęgi kultury Wielkich Mogołów.

~:~

Stare Delhi było niegdyś zwane Shahjahanabadem, miastem cesarza Szacha Jahana, twórcy Taj Mahalu. W roku 1648 Szach Jahan przeniósł tu swą stolicę z Agry i zbudował prawie całe obecne Stare Delhi.
Autor: Katarzyna Kemus

Hinduizm

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści