Współczesne Delhi
W okresie świetności Delhi było magnesem dla świata islamu. Znalazło tu schronienie wielu myślicieli i artystów. W XVI w. Baber, w linii męskiej potomek Timura, a w żeńskiej Czyngis - chana, wielki wojownik i sprawny organizator, zakłada tu w 1526 r. Imperium Mogolskie. Wieki XVI i XVIII są okresem największego rozkwitu cywilizacji islamskiej w Indiach.
~:~
Na zdjęciu obok widzimy największy meczet w Delhi Jama Masjid, uznawany za najdoskonalsze dzieło kultury muzułmańskiej w Indiach.
~:~
W religii muzułmańskiej brak jest rytuałów, u hindusów widzimy ogromnie rozrośnięty ceremoniał. Indie zawdzięczają islamowi wspaniałe dzieła w dziedzinie architektury, malarstwa, muzyki, sztuki urządzania ogrodów. Prawie wszystkie słynne zabytki Delhi należą do sztuki islamu: meczety, mauzolea, minarety. Żeby zobaczyć słynną sztukę hinduizmu trzeba opuścić Delhi i pojechać na południe kraju.
Riksze wprowadzono do wielkich miast Indii
w latach dwudziestych naszego stulecia.
Dzisiejsze kipiące życiem uliczki i zaułki Starego Delhi są wspomnieniem tego, czym mogły być w XVII i XVIII w. wielkie miasta Wschodu, tak jak je opisywali europejscy podróżnicy.