www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Indie Indie
  Taj Mahal  

Pałac ze snu
Taj Mahal

Taj Mahal, najwspanialszy pomnik miłości na świecie, zwany jest indyjskim architektonicznym cudem świata. Taj Mahal jest położony nad rzeką Jamuną, półtora kilometra od Czerwonego Fortu w Agrze. Dwadzieścia tysięcy robotników trudziło się w dzień i w nocy tworząc tą Świątynię Miłości z tysięcy ton białego marmuru. Ściany budowli udekorowano tysiącami szlachetnych kamieni i ozdobiono złotem. Dwadzieścia dwa lata trwała budowa. Z Makranu i Raiwalu w Radżastanie, zaprzęgi słoni, wołów i koni zwoziły marmur. Drogie kamienie ozdabiające grobowiec sprowadzano z całego świata: Chin, Afganistanu, Bagdadu, Egiptu, Rosji, Tybetu. Prace przy budowie Taj Mahal ostatecznie zakończono w 1653 roku. Taj Mahal to pomnik miłości. Jest świadectwem miłości cesarza Shahjahana do cesarzowej Mumtaz Mahal. Pomnik został wybudowany po śmierci cesarzowej. Shahjahana pochowano w krypcie grobowca u boku Mumtaz Mahal, jedynej prawdziwej miłości jego życia.


Świątynia miłości Mauzoleum Taj Mahal cesarz Shahjahan zbudował w XVII wieku, na cześć swej ukochanej żony, pięknej Mumtaz Mahal, zmarłej w wieku 38 lat.

# Mathura      

Mathura - miejsce narodzin Krishny Jedno z najstarszych miast Indii oddalone 40 km od Agry. Miejsce narodzin Krishny. Mathura przeżyła swój najświetniejszy okres w starożytności i wczesnym średniowieczu. Kraina nad Jamuną wokół Agry i Mathury, miała szczególny klimat duchowy, sprzyjający narodzinom i krzewieniu się religii.

# Upaniszady      

Najstarszy syn Szahjahana i jego ulubieniec Dara Śikoh przetłumaczył w 1657 na perski upaniszady. Na tej podstawie w roku 1801 i 1802 ukazały się dwa tomy wersji łacińskiej, którą to czytał Schopenhauer i która ogromnie wpłynęła na całą filozofię od Nietzschego po Emersona.
Autor: Katarzyna Kemus

Hinduizm

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści