www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Indie Indie
  Zwierzęta  

Holi-hinduskśmigudyngus
Hinduski śmigus dyngus

Krowa czerwona od gulalu, proszku skrobiowego, to pozostałość po najbarwniejszym święcie hinduskim Holi, obchodzonym na wiosnę i podobnym do naszego śmigusa dyngusa, kiedy to Hindusi oblewają się wodą zabarwioną kolorami i wszyscy ludzie i zwierzęta wyglądają jak kolorowe ptaki. Obfitość barwnych plam jest miarą popularności. Jest to bardzo wdzięczne święto, dające ludziom dużo radości.


# Osobliwe ptaki - pawie

Paw indyjski

Za Peryklesa do Aten zewsząd zjeżdżali ludzie by podziwiać nigdzie w Europie nie znane osobliwe święte ptaki hinduskie - pawie, podarowane starożytnym Grekom przez pewnego króla indyjskiego. To od nich wzięła nazwę pierwsza dynastia imperialna Mauriów (mor, znaczy paw). Aleksander Wielki opuszczając Indie zabrał ze sobą z terenów dzisiejszego Pendżabu około dwustu pawi.


# Tygrys

Tygrys

Grecy poznali tygrysa, nie spotykanego nad morzem śródziemnym, podczas wyprawy Macedończyka. Władcy hinduscy wysyłali tygrysy cezarom rzymskim na znak przyjaźni.


# Kołysanka dla słonia

Słonie

Oswajanie młodych słoni odbywa się poprzez karmienie przysmakami: trzciną cukrową, młodymi pędami bambusa. Szoruje im się skórę liśćmi i trawami, co bardzo lubią i śpiewa im się kołysanki, których spokojne melodie działają kojąco na te zwierzęta. Gdy słonie się uspokoją, przywykną do kontaktu z ludźmi i braku wolności, uczy się je reagować na komendy.

Od niepamiętnych czasów słonie były ozdobą parad królewskich i uroczystości religijnych. W armiach mogolskich i radźpuckich słonie bojowe, pełniły rolę czołgów i taranów oblężniczych. Słonie myśliwskie szkolono po kilka lat zanim zaczynały brać udział w polowaniach. Słonie, pracują jako żywe dźwigi przy karczunku lasów. Są bardzo zręczne. Swoją trąbą mogą nie tylko podnosić ciężary, ale i np. otwierać i zamykać bramę, czy rozwiązywać liny. To czego się wyuczą, pamiętają i umieją bardzo długo.

Byk Nandin (Radosny),
nosiciel Śiwy
Swięta krowa
Wałęsająca się małpa
Wałęsająca się małpa


Autorka artykułu na lwie

Autor: Katarzyna Kemus

Hinduizm

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści