www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Grecja Bałkany
  Ateny - wysokie miasto  


Akropol ( Akropolis ), dosłownie "wysokie miasto", stanowił, usytuowaną na wapiennym wzgórzu, centralną część starożytnych Aten. Tu znajdowały się budynki publiczne i najważniejsze świątynie.

Świątynie Akropolu

Erytrejon
Erytrejon
Światynia Ateny Nike
Światynia Ateny Nike

Świątynię Ateny Nike - opiekunki miasta, otacza kolumnada z płaskorzeźbami przedstawiającymi: walkę Lapitów z Centaurami, walki Amazonek, walkę Gigantów z Tytanami.

Pozorne zwycięstwo

     Walka Tezeusza z Minotaurem
Zwycięstwo Tezeusza nad Minotaurem Świątynia Ateny Nike na Akropolu, ukończona w 415 r. p.n.e., znajduje się na miejscu, z którego według mitu, król ateński Egeusz miał wyglądać okrętu swojego syna Tezeusza, wracającego z Krety. W wypadku zwycięstwa nad Minotaurem Tezeusz miał rozpiąć biały żagiel, a gdyby nie wrócił, załoga miała wracać z czarnym. Tezeusz, przez nieuwagę, zapomniał zmienić żagiel i jego ojciec, widząc czarny kolor, popełnił samobójstwo, rzucając się ze skały.

~:~


Autor: Katarzyna Kemus

Podróże

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści