www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Turcja Bałkany
  Stambuł  

Stambuł

Jedyne na świecie miasto zbudowane na dwóch kontynentach, połączone mostem Bosforskim. Rozciąga się po obu stronach cieśniny Bosfor, która oddziela Azję Mniejszą od Europy, dzieląc też Stambuł na azjatycki i europejski. Stambuł został założony w VII w. p.n.e. jako grecki Byzantion. Od 330 r. Stambuł był stolicą wschodniej części imperium rzymskiego, czyli bizantyjskiego i przez ponad tysiąc lat (jako Konstantynopol) centrum wschodniego chrześcijaństwa, a następnie stolicą imperium osmańskiego.

W hotelu Bosphorus
W hotelu Bosphorus

Zachodnia (europejska) część miasta jest historycznym i współczesnym centrum Stambułu. Smakosze powinni pokochać Stambuł. Można tu liczyć na wysoką jakość, zróżnicowane i przyzwoite ceny. Handlarze prowadzą nie spodziewających się niczego turystów do piwnicznych herbaciarni, aby wysączyli w ich towarzystwie szklaneczkę wybornej, ale bardzo słodkiej tureckiej herbaty.

Stambuł Hagia Sophia (kościół Mądrości Bożej), wzniesiona w 537 r. przez cesarza Justyniana, należy do najpiękniejszych kościołów świata. Przez 900 lat była to katedra Konstantynopola, później stała się stambulskim meczetem. W 1935 świątynia została przekształcona w muzeum. Olbrzymia kopuła była największą na świecie do momentu wzniesienia bazyliki św. Piotra w Rzymie. Obszerne galerie na górze prezentują zachwycające mozaiki.

Błękitny Meczet

Nie da się zapomnieć sylwetki Błękitnego Meczetu, zbudowanego przez Sułtana Ahmeda I w XVII wieku. Wnętrze meczetu ozdabiają iznickie kafelki w kolorze ciemnobłękitnym. Od nich odbija się światło, wpadające przez błękitne witraże okien.

Stambuł
Jedną z wielkich atrakcji Stambułu jest Topkapi Sarayi, pełen przepychu pałac sułtanów osmańskich. Można spędzić całe popołudnie wśród wystaw złota, diamentów, nefrytów, szmaragdów, ozdobnych miniatur, strojów, bogato inkrustowanych instrumentów muzycznych i bezcennych zbiorów orientalnej porcelany.

Muzeum Starożytnego Wschodu posiada dzieła sztuki ze starożytnego państwa Hetytów, Sumerów, Babilonii, Egiptu i Asyrii. Wśród eksponatów znajduje się też tablica Kodeksu Hammurabiego.

Muzeum Archeologiczne w Stambule szczyci się wspaniałym zbiorem greckich, hellenistycznych i rzymskich rzeźb z marmuru i brązu, wśród których znajduje się słynny sarkofag Aleksandra Wielkiego.


~:~


Autor: Katarzyna Kemus

Podróże

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści