www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Turcja Bałkany
  Turcja  

Turcja
Turcja

Turcja leży na styku dwóch kontynentów, Europy i Azji, otoczona czterema morzami i wieloma pasmami górskimi. Zajmuje najbardziej na zachód wysunięty półwysep azjatycki - Azję Mniejszą, oraz wschodnią część europejskiego Półwyspu Bałkańskiego (Trację). Azję oddzielają od Europy cieśniny Bosfor i Dardanele oraz leżące między nimi niewielkie morze Marmara. Turcja ma ponad 7.000 km wybrzeża z niezliczoną liczbą pięknych plaż i zatoczek (Morze Egejskie, Śródziemne, Czarne).

Turcja

Na plażach Alanyi według legendy kąpała się Kleopatra. Zachodnią i środkową część kraju zajmuje pofalowana Wyżyna Anatolijska. Wschodnią Turcję zajmuje górzysta Wyżyna Armeńska, pocięta głębokimi dolinami rzecznymi Eufratu, Tygrysu i Murat, z najwyższym szczytem Turcji Araratem (5165 m). Na Araracie (Agri) według legendy, miała osiąść Arka Noego po Potopie. Pogranicze Turcji z Irakiem i Iranem zajmują Góry Kurdystańskie (4168 m).


Stambuł

Stroje sułtanów zmieniały się w ciągu wieków. Po szerokich złotolitych szatach w gwiazdy i księżyce, w pawie oczka i fantastyczne kwiaty, pojawiły się kaftany i szarawary z drogocennych jedwabi.

~:~

Autor: Katarzyna Kemus

Podróże

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści