www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Grecja Bałkany
  Minotaur  

W mitologii Kreta kojarzona jest z postacią króla Minosa, potężnego władcy wyspy, który zapewnił Krecie świetność, rozkwit oraz panowanie na morzu. Legenda o Minotaurze, synu Minosa, odbija wspomnienie dawnej potęgi Krety.

     Ariadna
Ariadna Minotaur półczłowiek, półbyk, był więziony przez ojca Minosa, w niedostępnym labiryncie na Krecie. Labirynt zbudował Dedal. Attyka składała Minotaurowi coroczny haracz w postaci siedmiu dziewcząt i siedmiu chłopców ofiarowanych potworowi na pożarcie. Zgodnie z legendą Minotaura zabił ateński heros Tezeusz z pomocą Ariadny, która ofiarowała mu kłębek nici i poleciła nim oznaczyć drogę w labiryncie. Idąc po śladach rozwiniętej nici Tezeusz, po zabiciu Minotaura, wyszedł z labiryntu.

     Dedal
Dedal Więziony przez Minosa Dedal, mityczny budowniczy i wynalazca ateński, wraz z synem Ikarem, usiłowali wydostać się z niewoli dzięki specjalnym skrzydłom skonstruowanym przez Dedala. Lecąc na skrzydłach Ikar nazbyt zbliżył się do słońca, które stopiło wosk zlepiający pióra skrzydeł i Ikar utonął w morzu.

Ruiny pałacu Minosa
Knosos

Nauka potwierdza tradycję mityczną, prawdą jest bowiem dawna potęga Krety. W wyobrażeniu labiryntu można dostrzec wspomnienie wielkich budowli kreteńskich. Kreta jest najstarszym ośrodkiem cywilizacji w tej części basenu Morza Śródziemnego. Ta starożytna kultura ( ok. 3000-1000 lat p.n.e. ) właśnie od imienia Minosa została nazwana, przez wielkiego archeologa prowadzącego tu pierwsze badania, sir Artura Evansa, cywilizacją minojską.

~:~


Autor: Katarzyna Kemus

Podróże

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści