www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Bułgaria Bałkany
  Bułgaria - Tracja  

W starożytności obecne południowe ziemie bułgarskie zwano Tracją, a okolice położone nieco na północ Rzymianie określali jako Dację. Tereny te stanowiły peryferyjną prowincję świata antycznego.

Bułgaria

Trakowie - plemiona pochodzenia indoeuropejskiego, już na początku pierwszego tysiąclecia p.n.e. zasiedliły większa część Półwyspu Bałkańskiego. Nauka nie wypowiedziała się ostatecznie na temat, skąd i kiedy przybyli tu Trakowie. W Iliadzie jest często mowa o Trakach, przede wszystkim jako o wojownikach, hodowcach koni i rolnikach, mających warowne miasta. Na wielu stronach tego eposu mówi się o wysokiej kulturze artystycznej starożytnych Traków.

Bułgaria Religia Traków miała wiele cech wspólnych z religią starożytnych Greków; podstawą jest mitologia, w której występują zantropomorfizowane wyobrażenia pojęć - płodności, wojny, miłości, ognia. W sztuce trackiej można odnaleźć wpływy sztuki kreteńsko - mykeńskiej i perskiej.

Bułgaria Sztuka tracka w dużym stopniu przypomina też dzieła sztuki Scytyjskiej. Dwa - trzy tysiące lat temu Scytowie zamieszkiwali stepy nad morzami Czarnym, Azowskim i Kaspijskim, jak również duże obszary w południowej Syberii. Dla Scytów zwierzęta i ptaki uosabiały bóstwa. Nierzadko przedstawiane są w sztuce jako wyobrażenie fantastycznych zwierzoptaków.

~:~

Autor: Katarzyna Kemus

Podróże

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści