www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Bułgaria Bałkany
  Miasta  

Bułgaria


~:~

Bułgaria

Sofia - położona u podnóża masywu Witoszy (2290 m n.p.m.), w środku półwyspu Bałkańskiego, na skrzyżowaniu szlaków łączących morza: Czarne, Egejskie i Adriatyckie. W czasach rzymskich nazywała się Serdika - w centrum miasta można podziwiać wykopaliska z tego okresu.

Bułgaria Bułgaria

Neseber - starożytna Mesembria. W mieście jest 40 cerkwi, m.in. ruiny pochodzącej z przełomu V i VI wieku starej cerkwi metropolitalnej.

Bułgaria - Warna

Warna - duży czarnomorski port, miejsce bitwy z Turkami w 1444 roku. Na zdjęciu gmach opery.

Płowdiw Płowdiw

Płowdiw - założona przez Traków osada Eumpolis w IV wieku p.n.e., nazwana została Filipopolis na cześć macedońskiego króla Filipa II, a później w czasach rzymskich nazywała się Trimontium. Przez wieki miasto było znaczącym ośrodkiem handlowym. Zachował się okazały amfiteatr rzymski nad rzeką Maricą.

~:~

Autor: Katarzyna Kemus

Podróże

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści