www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Grecja Bałkany
  Asklepios (Eskulap)  

Eskulap

Na Akropolu zachowały się ślady sanktuarium Asklepiosa - boga uzdrowiciela, opiekuna chorych, patrona lekarzy i medycyny, od którego imienia pochodzi do dziś używany wyraz - Eskulap (łac.). Pierwotnie kult Asklepiosa był kultem herosa.
Według tradycji mitycznej Asklepios, uczeń znanego centaura Cheirona, był człowiekiem śmiertelnym, herosem o szczególnych cechach zbliżonych do cech bogów. Uważano go też za syna Apollina. Z biegiem czasu Asklepios został zaliczony do grona bogów.

Ośrodki jego kultu były zarazem miejscem przebywania chorych. Chorzy poddawani w nich różnym zabiegom leczniczym powracali do zdrowia dzięki, jak wierzono, opiece boga Asklepiosa.

~:~Autor: Katarzyna Kemus

Podróże

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści